Soutěže

Koletova hornická hudba se zúčastnila soutěží velkých dechových orchestrů několikrát. Poprvé to bylo 23. října 1949, kdy na soutěžní přehlídce hornických hudeb v Kladně získala 3. místo. Na závěrečné soutěži o nejlepší hornický orchestr Československé republiky dne 20. listopadu 1949 skončila opět třetí (zajímavostí je, že do výsledků soutěže se započítávala i produkce domovských uhelných dolů). Obě soutěže rtyňský orchestr odehrál pod vedením Čeňka Kolety. V roce 1979 získal orchestr druhé místo v krajském kole soutěže ministerstva kultury, v roce 1980 druhé místo v ústředním kole celostátní soutěže hornických orchestrů v Sokolově.

V roce 1983 se orchestr poprvé zúčastnil ústředního kola soutěže velkých dechových orchestrů konané v Ostravě. Na soutěži zanechal dobrý dojem, o čemž svědčí mimo jiné poznámky poroty k soutěžnímu vystoupení na porotních listech, dodnes uchovaných v archivu KHH. Se stejným výsledkem se zúčastnil ostravské soutěže i v roce 1987.

V roce 1989 kapela odjela na mezinárodní soutěž dechových orchestrů do norského města Hamar. Odsud si přivezla v konkurenci 163 orchestrů dvě zlaté medaile v kategoriích Show program a Provedení povinných skladeb. Tato soutěž je asi největším úspěchem orchestru v zahraničních soutěžích. Celostátních soutěží a přehlídek se orchestr zúčastnil i v letech 1991 (Ostrava), 1997 (Praha) a 2003 (Ostrava). Vedle ocenění orchestru ve zlatém a stříbrném pásmu sklízeli často úspěchy i sólisté orchestru, například Stanislav Presse ve hře na xylofon a Vladimír Charitonov ve hře na sopransaxofon obdrželi cenu poroty „Za vynikající výkon“.

Síly s ostatními orchestry Koletovka naposledy poměřila v roce 2016, kdy se zúčastnila 18. Mezinárodního festivalu dechových hudeb v Praze. I zde zanechala dobrý dojem, umístila se ve zlatém pásmu a ve své kategorii, kde byla největší konkurence (celkem 9 orchestrů) obsadila třetí místo.